یادداشت/ پرسپولیس مسی ندارد – گوآردیولا دارد؟

حرفهای گابریل کالدرون بعد از سومین شکست پرسپولیس حتی حامیان سفت و سخت او را با این تردید مواجه کرد که آیا مربی آرژانتینی گزینه مناسبی برای جایگزینی برانکو بود؟

به گزارش “ورزش سه”، پرسپولیس بار دیگر باخت تا نیمی از دیدارهای خود در این فصل را با شکست به پایان رسانده باشد و ماجرا زمانی برای هواداران این تیم تلخ می‌شود که هر سه باخت آنها برابر تیم‌های مدعی این فصل بوده است. البته آنها 4 برد 1-0 در لیگ و جام حذفی نیز دارند که دلچسب ترین انها در دربی رقم خورده است.
آنها پس از برد روحیه بخش مقابل ماشین سازی درجام حذفی، در حالیکه مقابل شهرخودرویی قرار گرفتند که در تاریخ رقابت با این تیم هیچگاه با شکست بازی را به پایان نرسانده بودند. اما مشهد همان اتفاقی را برای سرمربی آرژانتینی رقم زد که فصل پیش برای شفر در آخرین بازی اش با استقلال تعیین کرده بود. تشابه این باخت با دوشکست قبلی را می شود در برخی آمارها جست و جو کرد. شکست مقابل تراکتور که مدت‌ها بود برابر پرسپولیس طعم پیروزی را نچشیده بود و سپاهانی که در هر دو بازی رفت و برگشت فصل گذشته و همچنین دیدار حذفی، نمایشی پایین‌تر از پرسپولیس ارائه داده بود در کنار باخت به شهرخودرو که نه با یحیی ( سرمربی شهرخودرو در چهار تقابل اخیر خود روی نیمکت این تیم و ذوب آهن نتوانسته بود امتیازی از پرسپولیس بگیرد) و نه با مربی سابق خود تاکنون امتیازی از این تیم نگرفته بود، برای هواداران این تیم نگران کننده است، به خصوص که بعد از پشت سر گذاشتن افول چند ساله، آنها توانسته بودند از لیگ پانزدهم همواره در قامت مدعی از همان ابتدای فصل برای هواداران خود دلربایی کنند.

البته کاملا قابل پیش بینی بود که آنها بعد از دستیابی به سه قهرمانی پیاپی برای رسیدن دوباره به این عنوان ولو با ادامه همکاری با برانکو ایوانکوویچ نیز کار دشوارتری پیش رو داشته باشند با این حال نمایش کیفی سرخ‌ها طی دیدارهای اخیر کاملا با شرایط مدنظر هواداران و کارشناسان با فاصله دنبال می‌شود. تیمی که با حضور چندین بازیکن ملی‌پوش و بازیکنان طراز اول و مدعی، انتظار می‌رفت نمایش بهتری از خود به جا بگذارد.

آنها اما نه در فاز دفاعی استحکام گذشته را نشان داده‌اند و نه در فاز تهاجمی گلزن و با برنامه نشان داده‌اند. دریافت 4 گل و ثبت تنها 3 گل و سومین شکست در ششمین بازی، چیزی نیست که مطمئنا هواداران این تیم با سرمربی آرژانتینی انتظار آن را می‌کشیدند. در فاز تهاجمی نیز علیرغم تمام وعده‌هایی که سرمربی پرسپولیس برای شکل دادن تیمی هجومی داده بود، عملکرد آنها تنها با ثبت سه گل و میانگین نیم گل زده در هر بازی، فاصله زیادی با ادعای او دارد. تا جایی که اکنون با گل گهر در قعر جدول گلزنی قرار دارد و شاهین بوشهر قعرجدولی نیز حتی از پرسپولیس عملکرد بهتری در گلزنی به جا گذاشته است.

اما ورای این شکست ها، آنچه که نگران کننده است واکنش سرمربی باتجربه آرژانتینی به مسائلی است که در تیم پرهوادار و پرحاشیه پرسپولیس طبیعی است. اتفاقاتی مثل نارضایتی بازیکنان از نیمکت نشینی و مصاحبه هایی که چندان باب طبع سرمربی نیست. او امروز لحن نسبتا تند درباره سیدجلال به کار برد که این کاملا برخلاف سیاست های مداراجویانه برانکو بود. البته مشخص است که در پرسپولیس همه چیز تغییر کرده اما بعضی تغییرات ممکن است خود تغییرات جدیدی در پی داشته باشند.

در حال حاضر و با تعطیلی پیش رو دلخوشی پرسپولیس به قرعه آسانتر لیگ در هفته های باقیمانده تا نیم فصل است و البته کمی نگرانی از مسابقه حساس جام حذفی مقابل نفت آبادان که با اسکوچیچ شرایط خوبی را دنبال می کند. بدون شک اگرچه سرخ‌ها در تعطیلات شروعی دوباره خواهند داشت اما وقت برای سرمربی آرژانتینی کم است.

حمید ابراهیمی

www.varzesh3.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.