تغییر قانون هَند؛ عمدی یا تصادفی دیگر مهم نیست

قانون‌گذاران فوتبال یا اعضای هیأت بین‌المللی فوتبال، در جدیدترین جلسه خود تغییراتی در قوانین این بازی بوجود آوردند که مهم‌ترین آنها تغییر قانون هند و ممنوعیت‌ تاکتیک‌های وقت‌کشی است.

به گزارش “ورزش سه”، اعضای هیأت بین‌المللی یا بورد بین‌المللی فوتبال که قانون‌گذاران این ورزش هستند و هر نوع تغییر در قوانین فوتبال با تصویب آنها اجرایی می‌شود، در آخرین جلسه خود، چندین تغییر در قوانین فوتبال را تصویب کردند که مهم‌ترین آنها تغییر قانون هند بوده است.

بر اساس تغییر تصویب‌شده توسط بورد بین‌المللی، گلی که با کمک دست یا بازوی فوتبالیست به ثمر برسد یا ساخته شود، حتی اگر این برخورد تصادفی اتفاق افتاده باشد، لغو می‌شود. این تغییر از فصل آینده در رقابتهای فوتبال اجرایی خواهد شد.

اعضای بورد بین‌المللی فوتبال در جلسه سالانه خود در شهر آبردین اسکاتلند با تغییر در قانون هند، تلاش کردند به بحث و جدال دائمی درباره اینکه آیا توپ به عمد به دست بازیکن برخورد کرده یا تصادفی بوده، پایان دهند. از این به بعد، هر نوع برخورد توپ به دست یک بازیکن، چه عمدی و چه تصادفی، به مردود شدن گل خواهد انجامید.

در تغییر دیگر تصویب شده، بازیکنانی که تعویض می‌شوند به جای اینکه از مقابل محوطه فنی تیم‌ها از زمین خارج شوند، باید از نزدیک‌ترین خط دروازه یا خط اوت، بیرون بروند. این تغییر قانون با هدف جلوگیری از تلف شدن وقت بازی اتخاذ شده است.

از دیگر تغییرات تصویب شده می‌توان به تغییر قانون دراپ بال اشاره کرد. بر اساس این تغییرات، در اغلب مواردی که توپ در جریان بازی به داور برخورد می‌کند، بازی متوقف شده و دراپ بال انجام خواهد شد.

تغییر دیگر تصویب شده توسط بورد بین‌المللی می‌گوید در زمان شلیک ضربه پنالتی، تنها کافی است یک پای دروازه‌بان روی خط دروازه قرار داشته باشد.

بورد بین‌المللی فوتبال یا IFAB از چهار کشور بریتانیایی تشکیل شده که در جلسات شورا هر کدام یک رای دارند. در جلسات شورای IFAB علاوه بر این چهار کشور، فیفا هم از چهار رای برخودار است و برای اینکه تغییری در قوانین فوتبال بوجود بیاید، هر تغییر باید دست‌کم با شش رای موافق به تصویب برسد.

varzesh3.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.