دردسر یک اظهار نظر؛ شورش با رمز منشا

منشا تازه از گیت خروجی فرودگاه بین‌المللی جاسم بن حمد از دوحه عبور کرده بود که خبر محرومیت تا اطلاع ثانوی‌اش از زبان رییس کمیته اخلاق، تبدیل به یک خبر پُر سر و صدا شد

به گزارش “ورزش سه”، مهاجم نیجریه‌ای استقلال ۴۸ ساعت پس از حمله ناگهانی به دو، سه هوادار فوتبال که وضعیت بدی را برای او در لحظه سوار شدن به اتوبوس استقلال قبل از بازی مقابل فولاد ایجاد کرده بودند، محروم شد. مدت زمان محکومیت او البته روشن نیست و قید تا اطلاع ثانوی را پای خود دارد؛ کمی بعد خبرگزاری تسنیم گفت‌و‌گویی را از تورک، قاضی مشهور دادگستری و رییس کمیته اخلاق منتشر کرد که در آن اعلام شده بود گادوین منشا از بازی‌های آسیایی استقلال هم محروم است؛ اظهار نظری که مثل یک گالن بنزین، آتش احساسات استقلالی‌ها را شعله‌ور کرد. اما همانطور که پیش‌بینی می‌شد این اظهار نظر بلافاصله تصحیح شد و تورک در گفت‌وگویی جدید با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد که این محرومیت شامل مسابقات آسیایی نخواهد شد و منشا با قید تا اطلاع ثانوی، به محض بازگشت به ایران باید در کمیته اخلاق حاضر شود و درباره آنچه در اهواز انجام داده، توضیح بدهد. اما با وجود توضیح بعدی، سبو بشکسته بود؛ هواداران استقلال در شبکه‌های اجتماعی دست به کار شده و به دنبال نشانه‌هایی برای اثبات تبعیض بین دو تیم آبی و قرمز، سندهایی را از واکنش کمیته انضباطی و اخلاق پس از بازی جنجالی پرسپولیس و سایپا رو می‌کردند. به عقیده آنها، همانطور که رفتار کمیته انضباطی و اخلاق مماشات در مقابل درگیری‌های پس از بازی سایپا- پرسپولیس به دلیل حضور قرمزها در مسابقات آسیایی بود، این بار هم باید با منشا با همین سیاست رفتار می‌شد.

  • تحلیل‌های آنها به اینجا می‌رسد که با توجه به اوج‌گیری مجدد استقلال در رقابت‌های لیگ، فدراسیون فوتبال(دستگاه اداره کننده فوتبال و ورزش در ایران) به دنبال ضربه زدن به این باشگاه است؛ این همان تحلیلی است که امیرحسین فتحی، مدیر عامل باشگاه استقلال نیز در گفت‌و‌گوی شبانه‌اش به نوعی آن را تایید کرده است. البته شاید تا لحظه موضوع محرومیت منشا از آسیا، کسی شک نداشت که ستاره نیجریه‌ای استقلال بابت آنچه که در اهواز انجام داده، مورد تنبیه قرار خواهد گرفت؛ اگرچه موضوع دیگری نیز در این بین وجود دارد و آن، عدم حضور ماموران انتظامی برای جلوگیری از رخ به رخ شدن بازیکنان فوتبال و هواداران عادی است که ممکن است تحت تاثیر احساسات در مواجهه با ستاره‌های فوتبال، دست به کارهای ناشایست هم بزنند.

آن چیزی که مسلم است، منشا به دلیلی در این صحنه عصبانی شده و واکنش تندی نشان داده که اگرچه این واکنش غیر قابل دفاع است، اما در عین حال می‌شود این نکته را هم برجسته که آیا بازیکنان در سایر نقاط دنیا هم در چنین موقعیتی قرار می‌گیرند؟ گادوین منشا در حال حاضر همراه با استقلال اولین جلسه تمرینی خود را در قطر انجام می‌دهد تا با آبی‌پوشان یک مسابقه حساس را برابر الدحیل برگزار کند؛ تیمی که منشا خاطرات خوبی از آن دارد و یک گل تماشایی و خاطره‌انگیز با پیراهن پرسپولیس برابر آنها به ثمر رسانده است. آبی‌ها که خود را آماده فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا می‌کنند، بعد از پیروزی مقابل فولاد باید با نهایت تمرکز خود را آماده سه ماه سخت در فوتبال ایران کنند تا از آزمون‌های لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا موفق بیرون بیایند؛ البته بلوای فعلی که بخشی از آن به رفتار دوگانه مراجع تصمیم‌گیری در فوتبال ایران برمی‌گردد، تاثیری در کار آنها نخواهد داشت. در حالیکه شدت رقابت در لیگ برتر فوتبال ایران و عطش پنج تیم برای کسب قهرمانی، عامل دیگری برای به وجود آمدن فضای فعلی است؛ چه بهتر که برای آرامش و سلامت روانی فوتبال ایران همه ارکان تشکیل دهنده آن خوددارتر، آگاه‌تر، عادل‌تر و باانصاف‌تر باشند.
varzesh3.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.